Artykuły

Mikołajki w szkole Gerarda Labudy

6 grudnia 2019 roku Szkołę Podstawową nr 2 im. Prof. Gerarda Labudy w Luzinie odwiedził Mikołaj. Pojawił się z licznymi niespodziankami. Już z dala można było zauważyć piękne świąteczne iluminacje na fasadzie szkoły, wnętrze również emanowało mikołajkową atmosferą. Młodzież nie zapomniała o tradycyjnych czerwonych czapeczkach, a niektórzy założyli nawet kompletny strój mikołajkowy. W każdej klasie rozdano słodkie upominki, które wspaniale osłodziły np. trudy egzaminu z języka angielskiego pisanego w tym dniu przez klasy gimnazjalne. Wszyscy wierzymy w nadprzyrodzoną sprawczą moc św. Mikołaja, ale reporterzy gazetki szkolnej ustalili ze stuprocentową pewnością, iż św. Mikołaj współpracował z przewodniczącą Rady Rodziców Panią  Aleksandrą Meyer oraz Panem Markiem Hartwigiem właścicielem firmy M.H. Tech z Dąbrówki. Cudownym pomocnikom św. Mikołaja społeczność szkolna SP nr 2 składa najserdeczniejsze podziękowania i solennie obiecuje wierzyć, że najwięcej szczęścia i dobra jest właśnie w obdarowywaniu i niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Ania wyróżniona w kaszubskim czytaniu

29 listopada 2018 roku odbyły się powiatowe eliminacje V Regionalnego Konkursu Czytelniczego w Języku Kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. W tym dniu miłośnicy kaszubszczyzny zjechali do Lini, gdzie w miejscowym Domu Kultury zaprezentowali swoje umiejętności.

Czytaj więcej...

Święto Niepodległości

16 listopada br. w SP nr 2 im. G. Labudy odbył się apel z okazji 100- lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wydarzenie to miało wymiar dualny, ponieważ podsumowano i wręczono nagrody uczniom, którzy wzięli udział w Biegach dla Niepodległej. Pamięci Pawła i Franciszka Perszonów. Dyrektor szkoły p. K. Bistroń zaznaczył, że celem tych sportowych zmagań było uczczenie pamięci Pawła Perszona oraz jego syna Franciszka, mieszkańców Barłomina, którzy podczas drugiej wojny światowej oddali swoje życie za ojczyznę. Inicjatorzy tego wydarzenia podkreślili, że warto „ich heroiczne czyny biegiem pamięci uhonorować!”. Zwycięzcom biegów nagrody wręczali p. dyr K. Bistroń, P. Klecha, M. Kaliszewski, K. Bober, A. Meyer, którzy gratulowali młodym sportowcom hartu ducha oraz życzyli dalszych sukcesów sportowych zwłaszcza takich, zainspirowanych patriotyzmem. Zwróciła na to również uwagę przewodnicząca Rady Rodziców, p. Meyer, mówiąc, że niezmiernie cieszy ją fakt, że Święto Niepodległości w naszej szkole nie jest jedynie jednodniowym wydarzeniem.

Czytaj więcej...

Biegi dla Niepodległej Pamięci Pawła i Franciszka Perszon

Z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowaliśmy w szkole Biegi dla Niepodległej Pamięci Pawła i Franciszka Perszon. Organizując teraz i w przyszłości biegi dla Niepodległej chcemy wydobyć z historii Pomorza - Kaszub ludzi tej ziemi, którzy oddali to, co najcenniejsze - swoje życie dla nas, abyśmy mogli w niepodległej Polsce żyć! Chcemy ich heroiczne czyny biegiem pamięci uhonorować! Paweł Perszon ur. 23.09.1896 r. w Pobłociu; syn Franciszek Perszon ur. 19.01.1924 r. W czasie wojny mieszkali w Barłominie. Werbowani do wojska niemieckiego konsekwentnie odmawiali i postanowili się ukrywać. Jeden z bunkrów dobrze zamaskowany znajdował się w owczarni Pawła Perszona. 15 sierpnia 1944 roku specjalna ekipa esesmanów złożona z Niemców i Ukraińców dokonała brutalnej rewizji i przeszukała dom. Następnie udali się do owczarni i odkryli ukrywających się Pawła i jego dwóch synów (Franciszka i Józefa). Ojciec został powieszony na drabinie i poddany torturom.

Czytaj więcej...

LEKCJE WYCHOWAWCZE O TEMATYCE PATRIOTYCZNO-NIEPODLEGŁOŚCIOWEJ

W ramach szkolnego projektu: „Tyś mi najukochańsza Ojczyzno!”, wszystkie klasy naszej szkoły na godzinach wychowawczych realizowały następujące tematy patriotyczno-niepodległościowe:
1. 100-lecie Niepodległości. Patriotyzm i niepodległość - rola i znaczenie w XXI w.
2. Nasza Polska - Nasze Kaszuby - Nasze Luzino. Patriotyzm ogólnopolski i regionalno-lokalny.

Czytaj więcej...

Z sukcesem w projekcie "Solidarność dla Niepodległości"

9 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w drugim spotkaniu w ramach projektu „Solidarność dla Niepodległości”. W siedzibie Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń - Muzeum Solidarności nasi siódmoklasiści wspólnie z uczniami innych szkół i osobami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także pensjonariuszami z Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie, uczcili Święto Niepodległości.

Czytaj więcej...