„Praeceptor bonus omni modo
fiat nobis amicus nec officium
in docendo spectet sed affectum”
(„Dobry nauczyciel niechaj wszelkimi
sposobami stara się być naszym przyjacielem
i w nauczaniu niech nie widzi obowiązku, lecz uczucie”)
wyjątkowa wycieczka klas 5 do Torunia
„Od pierników po papier czerpany” – uczniowie klas 5 wybrali się na pełną atrakcji wycieczkę do Torunia. Podczas pobytu w mieście mieli okazję uczestniczyć w warsztatach pieczenia pierników, gdzie poznali historię słynnych toruńskich wypieków oraz samodzielnie przygotowali własne pierniki. Kolejnym punktem programu była gra miejska, dzięki której uczniowie mogli w ciekawy sposób odkrywać najważniejsze zabytki i tajemnice Torunia.
Wycieczka edukacyjna do Sea Parku w Sarbsku
10 czerwca 2026 roku uczniowie klas I a, II b oraz II c uczestniczyli w wycieczce do Parku Rekreacyjno-Edukacyjnego Sea Park w Sarbsku. Wyjazd stanowił doskonałą okazję do połączenia nauki z aktywnym wypoczynkiem, rozwijania zainteresowań przyrodniczych oraz integracji międzyklasowej. Program wycieczki obfitował w liczne atrakcje edukacyjne związane z przyrodą, ekologią i środowiskiem morskim. Uczniowie odwiedzili fokarium, gdzie z dużym zainteresowaniem obserwowali pokaz umiejętności fok szarych i fok pospolitych.
Zwiedzanie stolicy
W dniach 28-29.05.2026 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd z noclegiem poza domem. Wśród licznych atrakcji stolicy podopieczni zwiedzali Fabrykę Czekolady Wedel, Narodowe Muzeum Techniki oraz eksperymentowali w Centrum Nauki Kopernik. Niezwykłym przeżyciem szczególnie dla naszych sportowców była wizyta na Stadionie Narodowym. Ogromną niespodzianką dla dzieci była możliwość wejścia do Darmowej Strefy Lego.
Piłkarki z SP 2 w najlepszej piątce województwa pomorskiego!
Wymieniony wyżej niewątpliwy sukces naszych uczennic miał miejsce dzięki zwycięstwom na niższych szczeblach rywalizacji. Nim zawodniczki dotarły do Finału Wojewódzkich Igrzysk Dzieci w Piłce Nożnej Dziewcząt zwyciężyły w zawodach gminnych, powiatowych oraz półfinale wojewódzkim. W drodze do wojewódzkiego czempionatu dziewczyny nie przegrały żadnego meczu, co świadczy o niezwykle dobrej i skutecznej grze naszej drużyny.
WARSZTATY W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
W dniu 1 czerwca uczniowie klasy III ,,b" uczestniczyli w ciekawym spotkaniu w Gminnej Bibliotece Publicznej. Spotkanie to miało na celu wskazać trzecioklasistom, iż książki odpowiednio dobrane mogą być doskonałym źródłem inspiracji w codziennym życiu. Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej zabawy ruchowej, która miała na celu pokazać aktualne nastroje uczniów. Dzieci za pomocą gestów w bardzo ciekawy sposób je wyrażały. Następnie przyszedł czas na pracę z tekstem. Chętni uczniowie przeczytali głośno książkę autorstwa Grzegorza Kasdepke zatytułowaną ,,A ja nie chcę być księżniczką".
Wycieczka do Leśnego Ogrodu Botanicznego w Marszewie
29 maja klasa 2b odwiedziła niezwykłe miejsce - Leśny Ogród Botaniczny w Marszewie. Na początku uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których tworzyli kreatywne prace z wykorzystaniem drewna i innych naturalnych materiałów. Poprzedził je krótki wykład o drzewach oraz instruktaż dotyczący bezpiecznego korzystania z narzędzi. Dzieci pod okiem edukatora i pań nauczycielek samodzielnie używały młotków, obcęgów i imadeł. Drugoklasiści udowodnili, że mają bardzo bogatą wyobraźnię, co można zobaczyć na zdjęciach.
Jestem Lingwistą!
Z ogromną radością i dumą informujemy o sukcesie Kamili Dajczer z klasy 7a w XIII Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego „Jestem Lingwistą”, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 89 w Gdańsku. Pokonując kolejne etapy konkursu Kamila dotarła do etapu wojewódzkiego, w którym zdobyła wyróżnienie. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi nie tylko znajomość słownictwa i gramatyki języka angielskiego, ale również umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz wiedzę dotyczącą kultury, historii i geografii krajów anglojęzycznych.
Dzień Dziecka
28 maja w naszej szkole odbyły się radosne obchody Dnia Dziecka, których głównym celem była integracja społeczności szkolnej, promowanie aktywnego spędzania czasu, stworzenie uczniom przestrzeni do wspólnej zabawy oraz rozwijania zainteresowań. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek, które dostarczyły uczestnikom wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Uczniowie mogli korzystać z dmuchańców, uczestniczyć we wspólnych zabawach i pokazach tanecznych, a także skosztować pysznych lodów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy przygotowane przez straż pożarną oraz policję.
Wycieczka klas 8a, 8b i 8d do trzech europejskich stolic
W dniach 25–29 maja uczniowie klas 8a, 8b oraz 8d uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce, podczas której odwiedzili trzy piękne europejskie stolice: Bratysławę, Budapeszt oraz Wiedeń. Był to czas pełen niezapomnianych wrażeń, wspólnej integracji oraz poznawania historii i kultury naszych południowych sąsiadów. Pierwszym punktem naszej podróży była Bratysława. Spacer po malowniczej starówce pozwolił nam zobaczyć najważniejsze zabytki miasta, między innymi Rynek Główny, Bramę Michalską oraz Katedrę św. Marcina. Duże wrażenie zrobił na wszystkich Zamek Bratysławski, z którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę miasta i Dunaju.
Uczennice nagrodzone w Szemudzie
Dnia 27 maja 2026 roku w szemudzkim Centrum Samorządowym odbyła się VIII edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Twórczości Alojzego Nagla. W wydarzeniu udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. prof. Gerarda Labudy – Lena Woźniak, Kamila Dajczer oraz Amelia Bieniecka. Dzieła Alojzego Nagla należą do tej twórczości kaszubskojęzycznej, która ciągle na nowo jest odkrywana przez miłośników dziecięcej poezji kaszubskiej. Wyjątkowo bogata w artystyczne środki wyrazu, a do tego poruszająca najbardziej skrywane problemy kaszubskiego ducha, w sposób zaskakująco prosty i odkrywczy.
„More Than Words” – znowu radość z sukcesu
W konkursie o tej nazwie nasza szkoła bierze udział od wielu lat, stawiając w nim pierwsze kroki jeszcze jako gimnazjum. Jak co roku, to wyjątkowe wydarzenie, gromadzące młodych miłośników języka angielskiego i sztuki z całego województwa pomorskiego, było okazją do zaprezentowania talentu, wrażliwości oraz pasji do poezji i muzyki. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Najpierw odbyły się eliminacje szkolne, podczas których wyłoniono reprezentantów naszej szkoły. Następnie uczestnicy przygotowywali nagrania swoich interpretacji, które ocenione zostały przez jury w ramach etapu rejonowego.
Klasy 7a i 7b podbiły Kraków
W mijającym tygodniu uczniowie klas 7a i 7b wyruszyli na pełną atrakcji i niezapomnianych wrażeń podróż po południowej Polsce. Program wyjazdu był bardzo bogaty – połączyliśmy poznawanie historii i kultury z doskonałą zabawą. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania majestatycznych ruin zamku w Ogrodzieńcu, położonych na Szlaku Orlich Gniazd. Spacer po zamkowych murach i poznawanie historii tego niezwykłego miejsca przeniosły nas w czasy rycerzy i średniowiecznych legend.
Rozstrzygnięcie konkursu "Zdrowie to skarb- podziękujmy tym, którzy o nie dbają!"
W piątek w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Zdrowie to skarb- podziękujmy tym, którzy o nie dbają!", organizowanym przez Szpitale Pomorskie. Uczniowie bardzo kreatywnie podeszli do sposobów prezentacji tematu konkursowego, wykonując kolorowe i pomysłowe prace plastyczne. Jury powołane przez organizatora spośród wszystkich zgłoszeń wybrało 8, przyznając uczniom wyróżnienia (mające formę nagród głównych) w trzech kategoriach wiekowych: klasy 0 (2 wyróżnienia), klasy 1-3 (3 wyróżnienia), klasy 4-8 (3 wyróżnienia).
Toruńska przygoda Czwartoklasistów
Klasy 4a i 4c spędziły pełen wrażeń dzień w Toruniu, mieście Mikołaja Kopernika i pachnących pierników. Wycieczka rozpoczęła się spacerem z przewodnikiem. Uczniowie w ciekawy i przystępny sposób dowiedzieli się o najważniejszych zabytkach Torunia. Zobaczyli m.in. średniowieczne mury obronne, Krzywą Wieżę oraz Rynek Staromiejski, poznając przy tym wiele legend i anegdot związanych z miastem. Kolejnym punktem programu był seans w toruńskim planetarium. Dzieci mogły przenieść się w kosmiczną przestrzeń, obserwować gwiazdy, planety i zjawiska astronomiczne, które na co dzień trudno sobie wyobrazić. Projekcja zrobiła na uczniach ogromne wrażenie i wywołała wiele pytań o Wszechświat. Po wizycie w planetarium przyszedł czas na coś, co Toruń kocha najbardziej — pierniki! Uczniowie wzięli udział w warsztatach wypiekania pierników u toruńskich partaczy.
Lena Woźniak w Rodny Mòwie
20 maja 2026 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbyły się eliminacje powiatowe 55. Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. prof. Gerarda Labudy wystąpili w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii klas IV -VI III miejsce zajęła Lena Woźniak z klasy IV b za prezentację utworów „Malinczi plachc” oraz „Niezabôczczi” autorstwa Alojzego Nagla. W kategorii klas VII – VIII Alicja Koneczna zaprezentowała wiersz Jana Piepki „Sarcëstô nôùka” oraz fragment „Żëcégò i przygód Remùsa” Aleksandra Majkowskiego i otrzymała nagrodę za udział w zmaganiach powiatowych.
SREBRNY MEDAL PIŁKARZY NOŻNYCH
14 maja 2026 r. w Redzie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego w Piłce Nożnej Chłopców. W rywalizacji wzięło udział 9 drużyn, które wygrały turnieje eliminacyjne w swoich gminach. Piłkarze Szkoły Podstawowej nr 2 w Luzinie rozpoczęli rywalizację bardzo dobrze, wygrywając w fazie grupowej 6:0 z Gościcinem, 7:0 z Bożepolem, 3:1 z Redą i remisując 2:2 z Wejherowem, co dało nam awans do półfinału z pierwszego miejsca w grupie. W półfinale uczniowie naszej szkoły pewnie pokonali zespół z Rumi 3:0. W finale przyszło im się zmierzyć ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego z Gniewina.











