Artykuły

Warsztaty literackie

10 grudnia 2019 roku w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Roppla odbyło się spotkanie z pisarką, malarką i rzeźbiarką Małgorzatą Wardą. Młodzież z klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im prof. Gerarda Labudy wzięła udział w warsztatach literackich. Tematem zasadniczym twórczego spotkania były sposoby budowania opowiadań wokół kreacji bohatera literackiego. Małgorzata Warda opiera swoje sposoby kreacji świata fikcji na teorii Jasepha Campella, która zawiera pewne stałe punkty: świat zwyczajny, zew przygody, opór bohatera, mądry starzec (pouczenie), nowy świat, próba – sprzymierzeńcy i wrogowie (pierwszą walkę bohater musi przegrać), jaskinia mroku (moment, gdy bohater przegra), cierpienie, poszukiwanie siły, droga z powrotem, odrodzenie, powrót z nagrodą.

Czytaj więcej...

Andrzejki

29 listopada w klasach pierwszych zostały zorganizowane andrzejki. W klasie I b dziewczynki przebrały się za wróżki, czarodziejki, rusałki, chłopcy zaś za magów i czarodziejów. Po poznaniu tradycji i obrzędów ludowych związanych z andrzejkami i katarzynkami oraz po uświadomieniu, że wszystkie wróżby należy traktować tylko jako zabawę i żarty, przystąpili do wspólnej zabawy w sali zamienionej w tajemniczą komnatę wróżb.

Czytaj więcej...

Poznajemy ciekawe zawody

25 listopada uczniowie klasy I b udali się na wycieczkę do kliniki weterynaryjnej. Pani weterynarz Karolina Pacuk - Szlas najpierw opowiedziała o zasadach bezpieczeństwa podczas kontaktów ze zwierzętami i o konieczności szczepień. Potem wytłumaczyła na czym polega jej praca i jak należy sprawować opiekę nad zwierzętami. Dzieci mogły posłuchać za pomocą stetoskopu bicia swojego serduszka, wykonać USG swojej dłoni i obejrzeć zdjęcia rentgenowskie płuc, serca i złamanej psiej łapki. Po tej wizycie wszyscy wiedzą jak dbać i pielęgnować zwierzątka zwłaszcza domowe.

 

Czytaj więcej...

MIKOŁAJKI W KLASACH PIERWSZYCH

Święty Mikołaj odwiedza dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszych pierwszoklasistów. Dzieci nie mogąc doczekać się wizyty upragnionego gościa nasłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które było słychać już z daleka. W końcu nadszedł i przyniósł nie tylko worki pełne prezentów ale też mnóstwo świątecznej magii, radości i uśmiechu. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, zachęcał aby w domu słuchały rodziców w szkole natomiast pań nauczycielek.

Czytaj więcej...

W muzeum śladami Gutenberga

Papier, pismo, druk, ilustracja - za każdym z tych aspektów książki kryją się tysiące lat historii. 29 listopada uczniowie klasy VII i VIII naszej szkoły odwiedzili Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko -Pomorskiej w Wejherowie. W pierwszej części lekcji muzealnej zapoznaliśmy się z historią piśmiennictwa - od tabliczki glinianej po współczesną formę książki.

Czytaj więcej...

Andrzejki w klasie 1a

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.

 

29 listopada Pierwszaki postanowiły wcielić sie w rolę czarowników i wywróżyć swoją przyszłość. W trakcie zajęć wielokrotnie podkreślaliśmy, iż wróżby to tylko zabawa, która wcale nie musi być zgodna z prawdą. Zwięczeniem zabawy był śpiew i wspólny taniec.

Czytaj więcej...