Kaszubi w Niepodległej

6 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez wejherowskie muzea: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej i Wejherowską Wspólnotę Pokoleń - Muzeum Solidarności. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu „Solidarność dla Niepodległej”, który dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości nasi uczniowie mieli możliwość wysłuchania wykładu dr Michała Miotk pt. „Kaszubi w Niepodległej”, z którego dowiedzieli się nie tylko jak przedstawiała się sytuacja Kaszubów pod pruskim zaborem i jaka była droga Kaszubów do odzyskania niepodległości, ale również jaką rolę w budowaniu kaszubskiej świadomości niepodległościowej odegrali: Antoni Abraham, Tomasz Rogala, Florian Ceynowa i Aleksander Majkowski.


Punktem kulminacyjnym projektu: „Solidarność dla Niepodległej” był przejazd do Piaśnicy i przejście ścieżką edukacyjno-historyczną. Nasi uczniowie oddali hołd ofiarom zbrodni w lesie piaśnickim. W zadumie nad tym szczególnym miejscem martyrologii kaszubskiej wysłuchiwali przewodnika PTTK panią Renatę Makiła, która przedstawiła szereg informacji o tej tragicznej zbrodni masowych egzekucji w latach 1939-1940.

 

Następnie uczniowie udali się do siedziby Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń - Muzeum Solidarności, gdzie po poczęstunku obejrzeli film Mirosława Krzyszkowskiego, Dariusza Walusiaka i Bogdana Wasztyla pt. „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy”.

 

Dla uczniów naszej szkoły ten piękny słoneczny listopadowy dzień zapadnie na długo w pamięci. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że tradycja regionalna i lokalna jest wpisana w historię narodową. Nasi uczniowie mają tego pełną świadomość i są dumni z bycia Polakiem i Kaszubą, dlatego zawsze chętnie pogłębiają wiedzę o dziejach Naszej Ojczyzny pamiętając przy tym o patriotyzmie zarówno narodowym jak też regionalno-lokalnym.

 

K. Czarnecka