Nocne czytanie Dywizjonu 303 Arkadego Fiedlera

Promowanie czytelnictwa wśród młodzieży jest wartością nadrzędną w szkole. Dlatego też nasza biblioteka, wspólnie z paniami pedagożkami, postanowiła zorganizować dla młodzieży nocną akcję pod hasłem Wspólne czytanie. Wydarzenie to miało miejsce 9-10 listopada br. i nie bez znaczenia był wybór takiej daty, bo została ona poświęcona 100-nym obchodom odzyskania przez Polaków niepodległości. Nie bez znaczenia był również wybór lektury – Dywizjonu 303 A. Fiedlera, gdzie już z pierwszych stron dowiadujemy się o wielkiej odwadze i patriotyzmie polskich lotników, którzy w Londynie pod dowództwem generała Władysława Sikorskiego stoczyli Bitwę o Anglię: „Trwająca pełne dwa miesiące, jedna z najdziwniejszych w dziejach ludzkości. Najdziwniejsza, bo rozgrywała się wyłącznie w powietrzu, którego broniło kilkuset brytyjskich myśliwców przed nawałą kilku tysięcy hitlerowców”1.


Uczestnicy nocnego czytania: uczniowie klas 8 SP i gimnazjum, stanęli na wysokości zadania i skrupulatnie przeczytali poszczególne fragmenty lektury. Dopełnieniem czego stała się projekcja filmu „Druga wojna światowa. Polacy w bitwie o Anglię”. Na koniec postanowiliśmy nasze wrażenia przenieść na papier i w grupach wykonaliśmy plakaty poświęcone walecznym żołnierzom. Towarzyszyły nam również pieśni patriotyczne, a wszystko po to, aby uzmysłowić młodzieży, że wolność nie jest czymś danym człowiekowi raz na zawsze, że za nią niegdyś mnóstwo ludzi traciło życie.


Warto również zaznaczyć, że takie wydarzenia integrują uczniów i zachęcają do czytania, do poznawania historii i dbania o pamięć tych, którzy za Polskę walczyli.

 

A. Koczorska,
K. Lewna


1          A. Fiedler, Dywizjon 303, Kraków 2016, s. 11