Biegi dla Niepodległej Pamięci Pawła i Franciszka Perszon

Z okazji 100 – lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowaliśmy w szkole Biegi dla Niepodległej Pamięci Pawła i Franciszka Perszon. Organizując teraz i w przyszłości biegi dla Niepodległej chcemy wydobyć z historii Pomorza - Kaszub ludzi tej ziemi, którzy oddali to, co najcenniejsze - swoje życie dla nas, abyśmy mogli w niepodległej Polsce żyć! Chcemy ich heroiczne czyny biegiem pamięci uhonorować! Paweł Perszon ur. 23.09.1896 r. w Pobłociu; syn Franciszek Perszon ur. 19.01.1924 r. W czasie wojny mieszkali w Barłominie. Werbowani do wojska niemieckiego konsekwentnie odmawiali i postanowili się ukrywać. Jeden z bunkrów dobrze zamaskowany znajdował się w owczarni Pawła Perszona. 15 sierpnia 1944 roku specjalna ekipa esesmanów złożona z Niemców i Ukraińców dokonała brutalnej rewizji i przeszukała dom. Następnie udali się do owczarni i odkryli ukrywających się Pawła i jego dwóch synów (Franciszka i Józefa). Ojciec został powieszony na drabinie i poddany torturom.

Następnie przewieziony wraz z synami do więzienia w Wejherowie, gdzie Pawła Perszona zakatowano na śmierć. Syn Franciszek został wywieziony z wejherowskiego więzienia i do dnia dzisiejszego nie udało się odnaleźć żadnego po nim śladu. Młodszy syn Pawła – Józef – przeżył obóz koncentracyjny Stutthof i do dzisiaj mieszka w Kanadzie.

 

Od połowy września we wszystkich klasach przez miesiąc odbywały się biegi eliminacyjne, w których wystartowało ponad 700 uczniów. Wyłoniono 240 zawodników do biegów finałowych na dystansie 1000 m. Biegi finałowe rozegrano w sześciu kategoriach, w których czołowe lokaty zajęli:

 

DZIEWCZĘTA
klasy VII:
1. Patrycja Figlon VII c
2. Wiktoria Domańska VII b
3. Patrycja Maszota VII b
klasy VIII:
1. Weronika Bonk VIII j
2. Wiktoria Sternal VIII g
3. Natalia Syldatk VIII i
klasy III:
1. Julia Fajter III a
2. Julia Plecke III e
3. Milena Fajter III a

 

CHŁOPCY
klasy VII:
1. Oliwier Lademann VII a
2. Paweł Mach VII c
3. Mateusz Miotk VII g
klasy VIII:
1. Stanisław Rojewski VIII e
2. Szymon Skurat VIII e
3. Kamil Gruba VIII i
klasy III:
1. Paweł Chrabkowski III a
2. Bartłomiej Kolbusz III i
3. Konrad Formela III e

Każdy z 240 zawodników zdobywał również punkty dla swojej klasy, których ranking przedstawia się następująco:
klasy VII:
1. VII k 298 punktów
2. VII a 265 punktów
3. VII e 248 punktów
klasy VIII:
1. VIII d 318 punktów
2. VIII e 314 punktów
3. VIII j 287 punktów
klasy III:
1. III a 329 punktów
2. III i 299 punktów
3. III b 288 punktów

 

Na uroczystym zakończenia biegów, które odbyło się w ramach akademii z okazji Święta Niepodległości najlepszym zawodnikom zaproszeni goście: p. Mariusz Kaliszewski, p. Piotr Klecha, p. Krzysztof Bober i p. Aleksandra Meyer wręczyli statuetki, puchary, medale i nagrody rzeczowe. Najlepsze klasy otrzymały siatki ze słodyczami. Pamiątkowe medale otrzymali wszyscy uczniowie startujący w biegach finałowych.
Wręczone nagrody zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Strzebielino z siedzibą w Luzinie oraz Gminny Ośrodek Sportu Rekreacji i Turystyki w Luzinie.


Suma dystansów pokonanych przez poszczególnych biegaczy symbolicznie dorównała długości Wisły od źródeł do ujścia.
Zawody od strony organizacji sportowej przeprowadzili nauczyciele SP nr 2 w Luzinie: Piotr Sonnenberg, Dariusz Nadolski i Edyta Dampc.

 

D. Nadolski