Warsztaty w bibliotece Kliknij. Zrozum. Sprawdź

Powiedzenie dorosłych „a za moich czasów...” w dzisiejszym świecie nabiera szczególnego wymiaru. Przez ostatnie dziesięciolecia technika rozwinęła się niewyobrażalnie. Niesie to ze sobą wiele korzyści, ale też mnóstwo zagrożeń. Ocenia się, że w 2020 r. kluczową kompetencją stanie się umiejętność odróżniania i oceny informacji. O tym, jak nie dać oszukać fake newsom, dowiedzieli się nasi uczniowie na bardzo ciekawych warsztatach przygotowanych przez Panie Maję Krośnicką i Krystynę Kotłowską z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Leona Roppla w Luzinie, które odbyły się 26 września 2019 r.


Na początku spotkania uczniowie wzięli udział w ankiecie, która miała na celu sprawdzić, ile czasu spędzają w sieci i co najczęściej w niej robią. Okazało się, że luzińskie nastolatki w niczym się nie różnią od przeciętnego polskiego nastolatka i spędzają w sieci ok. 2 godzin dziennie.
Kolejnym zadaniem, z którym przyszło się zmierzyć naszym wychowankom, było sprawdzenie, czy dana wiadomość jest prawdziwa, czy to tylko fake news. Najpierw jednak dowiedzieli się, co to jest fake news i jakie są jego rodzaje. Po wnikliwym przeanalizowaniu struktury artykułów i ich treści próbowali ocenić prawdziwość zawartych w nich informacji. Z zadaniem tym poradzili sobie zaskakująco dobrze i nie dali się łatwo oszukać. W efekcie wywiązała się ciekawa dyskusja nad tym, dlaczego wierzymy w fake newsy.


Podsumowaniem spotkania było stworzenie poradnika dla rówieśników, jak „nie dać się wkręcić” i krytycznie podchodzić do informacji.
Uczniowie wyszli z warsztatów bardzo zadowoleni i z chęcią przystali na propozycję prowadzących, by niebawem kontynuować temat na kolejnym spotkaniu. 10 października odwiedzimy bibliotekę raz jeszcze.

 

Beata Bonk