Z sukcesem w projekcie "Solidarność dla Niepodległości"

9 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w drugim spotkaniu w ramach projektu „Solidarność dla Niepodległości”. W siedzibie Wejherowskiej Wspólnoty Pokoleń - Muzeum Solidarności nasi siódmoklasiści wspólnie z uczniami innych szkół i osobami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także pensjonariuszami z Domu Pomocy Społecznej w Wejherowie, uczcili Święto Niepodległości.

Głównym punktem programowym spotkania był konkurs wiedzy z zajęć przeprowadzonych w ramach projektu. Na pytania konkursowe dotyczące zarówno Piaśnicy, historii Kaszub (odzwierciedlającej drogę Kaszubów do odzyskania niepodległości), jak i bohaterów budowania kaszubskiej świadomości niepodległościowej, wnikliwie odpowiadali nie tylko młodzi, ale również seniorzy. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż zróżnicowanie wiekowe uczestników projektu przyczyniło się do nawiązania szczególnej więzi międzypokoleniowej.

 

Naszym uczniom udało się zająć pierwsze (Angelika Żelazny VII a, Tomasz Skiba VII c) i drugie miejsce (Karol Gryczewski VII a) oraz wyróżnienia (Olaf Giedrojć VII a, Dawid Szałas VII a, Patryk Littwin VII a, Aneta Jankowska VII c, Marcelina Teclaf VII c i Andżelika Hewelt VII c). Zwycięzcom pogratulował prezydent miasta Wejherowo Krzysztof Hildebrandt.

 

Dodatkowo uczestnicy projektu wspólnie o 11:11 odśpiewali cztery zwrotki naszego hymnu narodowego, a także mieli okazje obejrzeć film pt. „Droga do wolności” i posłuchać muzyki patriotycznej. Ciekawym punktem spotkania był wykład Teresy Patsidis dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, który dotyczył Piaśnicy - szczególnego miejsca martyrologii kaszubskiej. Wszyscy ze zdumieniem słuchali o tej tragicznej zbrodni masowych egzekucji w latach 1939-1940, a także z zaciekawieniem obejrzeli dwa unikatowe filmy nakręcone przez Muzeum Piaśnickie w reżyserii Mariusza Sławińskiego pt: „ Bednarz” i „Kotowska”. Przedstawione w filmach życiorysy doktora Józefa Bednarza i błogosławionej Alicji Kotowskiej uświadomiły uczestnikom projektu heroiczne postawy bohaterów piaśnickich. Zaznaczyć należy, że premiera filmów odbyła się 16 września 2018 roku podczas Gali Bohaterów 2018 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. (Filmiki można obejrzeć pod następującymi linkami:
https://www.youtube.com/watch?v=NhKNDjMJuq4&t=15s
https://www.youtube.com/watch?v=UdMHjUkkDQA&t=104s

 

K. Czarnecka