Patriotyczny wieczorek poetycki w naszej szkole

11 grudnia w Szkole Podstawowej nr 2 im. Prof. Gerarda Labudy w Luzinie odbył się wieczorek poetycki poświęcony 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. To ważne wydarzenie
w dziejach naszego państwa i narodu, dlatego też nasi uczniowie chcieli uczcić tę okazję krótkim programem artystycznym pt. „Nasza Polska- Nasze Kaszuby- Nasze Luzino”.

Słowo ojczyzna nabiera szczególnego znaczenia w momentach zagrożenia ze strony zewnętrznego wroga. Pisarze i poeci poprzez swoje utwory pragnęli zwrócić uwagę rodaków na wartości, którymi powinni kierować się w swoim życiu. Spotkanie rozpoczęło się piękną recytacją znanego liryku patriotycznego Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości ojczyzny” :

 

Święta miłości kochanej ojczyzny,

 

Czują cię tylko umysły poczciwe!

 

Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,

 

Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.

 

 

Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,

 

Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe,

 

Byle cię można wspomóc, byle wspierać,

 

Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać

 

Tęskniąc na obczyźnie, o zniewolonej Polsce pisali również romantyczni poeci: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Cyprian Kamil Norwid. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Ojczyzna żyjąc w ich sercach, żyła w sercach wszystkich Polaków, szczególnie tych zesłanych na Sybir. Pięknym akcentem było przypomnienie treści następujących utworów: „Moja piosnka II” Cypriana Kamila Norwida, Inwokacja do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i Hymn Juliusza Słowackiego. W spełnieniu marzeń Polaków o niepodległym państwie kluczową rolę odegrał Józef Piłsudski, więc na naszym wieczorku poetyckim nie mogło też zabraknąć „Pieśni o Józefie Piłsudskim” Alfonsa Dzięciołowskiego. Istotnym wydarzeniem dla Naszej Polski był wybuch II wojny światowej - 1 września 1939 roku, wcześnie rano, o godz. 4.45, bez formalnego wypowiedzenia wojny, siły zbrojne Trzeciej Rzeszy zaatakowały Polskę. Wielu żołnierzy musiało wtedy stracić życie, żebyśmy dziś żyli w wolnym kraju. Uczestnicy spotkania poetyckiego wysłuchać mogli wiersza Józefa Szczepańskiego pt. „Dziś idę walczyć - Mamo!”.


         Świadomi znaczenia patriotyzmu nie tylko ogólnopolskiego, ale także lokalnego na wieczorku poetyckim nie mogło zabraknąć historycznej wzmianki o Lasach Piaśnickich, które są jednym
z najkrwawszych miejsc na mapie polskiej historii. To miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej nazywane jest czasem „pomorskim Katyniem” lub „Kaszubską Golgotą”.             

 

Uczniowie prowadzący wieczorek poetycki trafnie podkreślili rolę i znaczenie patriotyzmu. Wszystkie wichry historii, ciemne chmury nad Polską są niczym w porównaniu z siłą patriotyzmu i polskości. Siła ducha, wiara w ideały, solidarność z cierpiącymi, poświęcenie, to wartości, które nie przemijają, nie zależą od miejsca i czasu. Ojczyzna nie jest pojęciem prawnym, jej istnienie i poczucie pozytywnej więzi emocjonalnej z nią jest wytworem mocno indywidualnym, prywatnym. Dla nas, Kaszubów, ojczyzna to nasza ziemia, tradycja, historia. Pięknym podkreśleniem tego jest wiersz Tadeusza Różewicza „Oblicze ojczyzny”:

 

Ojczyzna to kraj dzieciństwa
Miejsce urodzenia
To jest ta mała najbliższa
Ojczyzna

 

Miasto miasteczko wieś
Ulica dom podwórko

Pierwsza miłość
Las na horyzoncie
Groby

 

W dzieciństwie poznaje się
Kwiaty zioła zboża
Zwierzęta
Pola łąki
Słowa owoce

 

Ojczyzna się śmieje

Na początku ojczyzna
Jest blisko
Na wyciągnięcie ręki

 

Dopiero później rośnie
Krwawi
Boli

 

Na wieczornicy patriotycznej wysłuchać mogliśmy nie tylko utworów poetyckich znanych polskich poetów, ale również naszych szkolnych młodych poetów. W Szkole Podstawowej nr 2 w Luzinie zorganizowany został konkurs poetycki „Moja Ojczyzna, Polska” i autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni na spotkaniu poetyckim.

 

Laureaci konkursu:

 

I miejsce – Nikola Szmuda (kl.III e) „Wywalczona”

 

II miejsce – Dawid Kwiatkowski (kl.VII k) „Ten krwawy strzęp świata- Warszawa”

 

III miejsce – Karolina Reszke (kl.VIII b) „Ukochana róża”

Wyróżnienie – Mateusz Piotrowski (kl.III d) „Ojczyzna”

 

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż naszemu spotkaniu poetyckiemu blasku dodał nasz szkolny chór pod opieką pani Zofii Meyer, który pięknie odśpiewał liczne piosenki, a wśród nich nie zabrakło znanego utworu: „ Jedenasty Listopada” (tekst Elżbieta Buczyńska, muzyka Jarosław Piątkowski).

 

Piękną puentą naszego spotkania poetyckiego są następujące słowa: Żyć najpiękniej, jak to jest możliwe, żyjąc nie tylko dla siebie, ale i dla innych. Żyć dla innych, to żyć dla kraju, dla ojczyzny. Ojczyzna to my. Oto jest dzisiejsza miara patriotyzmu. Z pewnością to przesłanie na trwale pozostanie w naszej pamięci.

 

K.Czarnecka

N.Kupska